fbpx

Poszukiwanie goryli w Ugandzie 14.02.2024 – 28.02.2024 - 15 Days

ADVENTRUE ZAPRASZA NA PRZYGODĘ

W UGANDZIE !

Termin: 14.02.2024 – 28.02.2024

Cena: 2550 USD + lot ok. 3620 PLN

Flaga Uganda

Plan podróży w formacie PDF – Uganda

 

 

   

  Naszą przygodę w Ugandzie rozpoczniemy na północy kraju, przy granicy Sudanu Południowego i Kenii. Kotido to miasteczko, w którym zapoznamy się miejscową ludnością, po czym odjedziemy na łono dzikiej natury.

  Kidepo National Park to niemal 1 500 km2 obszaru chronionego. Miejsce to, ze względu na spore odległości i mało przystępne drogi, dość rzadko odwiedzane jest przez turystów. Niezmiennie oferuje jednak spektakularne widoki sawanny, aż po skalisty horyzont.

  W trakcie naszego safari po Kidepo zbliżymy się do granic Sudanu Południowego. Stamtąd pojedziemy nad brzeg Nilu, aby obejrzeć Park Murchinsona – znany z malowniczych wodospadów. Bogactwo świata przyrody w tym miejscu jest na wyciągnięcie ręki – tym ciekawsze, że będziemy mieli możliwość oglądania ich z pokładu balonu. To wyzwanie dla odważnych i ciekawych świata odkrywców. Trudno o lepsze miejsce do podniebnych aktywności. Nieodzowną częścią zwiedzania rezerwatu jest rejs wzdłuż Nilu do wodospadów Kabarega, znanych bardziej jako wodospady Murchinsona. Kolejne rezerwaty będą już tylko rozbudzać w nas chęć obcowania z dziką przyrodą.

  Kibale Forest National Park, rozsławiony przez zamieszkujące go rodziny szympansów. Różnorodność i ilość naczelnych w Kibale jest największa w całej Afryce. Najbardziej znanych 13 gatunków to szympansy, nasi najbliżsi krewni. Aż 1450 szympansów z Kibale reprezentuje największą populację tych zagrożonych naczelnych w Ugandzie. Mamy około 95% szans na spotkanie ich w trakcie naszej wyprawy, lecz na miejsce dotrzemy wyłącznie pieszo.

  Następny imponujący rezerwat to Queen Elizabeth National Park. Obfitujący w dzikie zwierzęta i wspaniałe widoki. Mamy do dyspozycji prawie 2 000 km2 parku położonego nad jeziorem Jerzego i Edwarda, połączonych kanałem Kazinga. Przez otwierane dachy samochodów safari bez problemu dojrzymy największych mieszkańców rezerwatu, takich jak słonie, hipopotamy czy bawoły. Przy odrobinie szczęścia zrobicie swoje wymarzone zdjęcie lwa!

  Kolejny cel naszej podróży to Nieprzenikniony Las Bwindi, który za sprawą goryli górskich, zamieszkujących górne partie lasu, rozsławił całą Ugandę. To właśnie spotkanie z gorylami determinuje podróżników z całego świata do odwiedzania Ugandy. Mountains Gorillas to prawdziwy skarb narodowy, a ich niewielka populacja (około 880) jest traktowana jak dobro narodowe i pilnie strzeżona. W spotkaniu z gorylami pomogą nam przewodnicy z Bwindi.

  Adventrue zaprasza Was na przygodę życia w Ugandzie!!!

  ATRAKCJE WYJAZDU:

  • wodospady SIPI
  • zwiedzanie Kotido
  • samochodowe safari po Parku Narodowym Kidepo
  • wizyta w Hot Springs w Parku Narodowym Kidepo
  • trekking na wodospady Murchinsona
  • jezioro Alberta
  • trekking w rezerwacie Rwenzori
  • jezioro Jerzego
  • jezioro Wiktorii
  • jezioro Bunioni*
  • safari w Parku Narodowym Wodospadu Murchinsona
  • rejs po Nilu do wodospadów Murchinsona *
  • samochodowe safari w Queen National Park Park
  • lot balonem w Parku Narodowym Wodospadu Murchinsona *
  • trekking w Kibale Forest National Park – spotkanie z szympansami*
  • trekking w nieprzeniknionym lesie Bwindi – spotkanie z gorylami górskimi*

  Program tej wyprawy oraz treść są wyłączną własnością Adventrue s.c. i są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zmiana czy też wykorzystywanie go bez zgody są zabronione.

  Prezentowane treści nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a mają jedynie charakter informacyjny. Organizator zastrzega sobie drobne zmiany w cenie, terminie i programie, wynikłe z dostępności miejsc hotelowych oraz harmonogramie lotów.

  Day 1
  LECIMY DO AFRYKI! STARTUJEMY – LOT DO ENTEBBE

  Czeka nas międzykontynentalny przelot do Entebbe. Spotykamy się na lotnisku. Przed nami niepowtarzalne wrażenia, wspaniałe widoki i niesamowite przygody. Z odpowiednim wyprzedzeniem poinformujemy wszystkich uczestników, jak przygotować się do wyprawy, co wziąć ze sobą oraz jakie zrobić szczepienia, aby czuć się bezpiecznie. Przylecimy na lotnisko w Entebbe, następnie zakwaterujemy się w backpackerskiej lodgy w Entebbe. Po formalnościach czas na przyjemność – późna kolacja i nocleg.

  Day 2
  KAMPALA / KAPCHORWA / SIPI FALLS

  Rano po śniadaniu pojedziemy do stolicy Ugandy. Po niezbędnych zakupach w markecie czeka nas przeprawa przez niekończące się korki w Kampali. To doskonała okazja do podejrzenia codziennego życia mieszkańców. Dzisiejsza trasa w kierunku wodospadów Sipi pokaże, jakich dróg możemy się spodziewać w Ugandzie. Na końcu trasy czekać nas będą fantastyczne widoki i plenery, idealne do pierwszych wspólnych zdjęć. Zakwaterowanie w backpackerskiej Lodgy The Crown’s Nest – elektryczność tutaj dostępna jest tylko w barze. Wieczorem wyjdziemy zasymilować się z miejscową ludnością. Odwiedzimy najpopularniejsze w okolicy puby i porozmawiamy z miejscowymi o tym, jak się żyje w Ugandzie. Kapchorwa to wyjątkowa miejscowość, gdzie życie biegnie trochę w innym tempie. Czas na clubbing, z jakim dotąd nie mieliście styczności.

  Day 3
  KAPCHOWRA / KOTIDO

  Dzisiaj ruszamy na północ, do najmniej rozwiniętej części Ugandy. Tutaj w zasadzie nie ma typowych turystów. Mało kto zapuszcza się w północne rejony tego wspaniałego kraju. Nasz cel na dziś to Kotido – największa aglomeracja północy Ugandy, z ludnością na poziomie 30 000 mieszkańców. Ten wyjątkowy region zamieszkuje ludność z plemienia Karamajong. To lud nieustraszonych wojowników, dumnych ze swoich korzeni. Kolejny raz będziemy zwiedzać miasteczko i poznawać miejscową kulturę. Wieczorem zjemy kolacje w lodgy i odkryjemy wieczorne życie plemienia Karamajong – u nich też znajdzie się kilka lokali wartych odwiedzenia. Miejscowa ludność pokaże nam swoją afrykańską gościnność. Na koniec dnia zamówimy mototaxi i udamy się na zasłużony odpoczynek.

  Day 4
  PARK NARODOWY KIDEPO

  To bardzo rzadko odwiedzany park w Ugandzie, usytuowany przy samej granicy z Sudanem Południowym. Wspaniałe miejsce, nieznane masowej turystyce. Tutaj spotkamy afrykańskie zwierzęta. Po safari zakwaterujemy się w Apoka Rest Camp. To najlepsze miejsce, aby z platformy widokowej w towarzystwie zwierząt oglądać zachód słońca nad rezerwatem. Miejscowy Top Chef w dziedzinie afrykańskiej kuchni, przygotuje nam kolację. Wieczorem rozpalimy ognisko i posłuchamy odgłosów przyrody.

  Day 5
  PARK NARODOWY KIDEPO/KITGUM

  Rano w towarzystwie przewodnika, wyjedziemy na safari po rezerwacie. Dziś dotrzemy do granicy z Sudanem Południowym. Zatrzymamy się na chwilę przy gorących źródłach (Hot Springs). Nasz kolejny przejazd wiedzie bardzo rzadko uczęszczanymi drogami, w kierunku Murchinson Park. Dzisiaj czeka nas nocleg w mieście Kitgum. Nie jest to turystyczna miejscowość, więc zobaczymy normalne życie ugandyjskiego miasteczka.

  Day 6
  KITGUM/ MURCHINSON FORT

  PARK NARODOWY WODOSPADÓW MURCHISONA
  Z Kitgum przejedziemy do fortu nad brzegiem rzeki. Dzisiejsza podróż po zakurzonych drogach Ugandy doprowadzi nas na skraj kolejnego rezerwatu przyrody. Rozlokujemy się w wygodnych namiotach nad brzegiem Nilu i posłuchamy hipopotamów. Wieczorem wspólna kolacja w Lodgy.

  Day 7
  MURCHINSON FORT / PARK NARODOWY WODOSPADÓW MURCHISONA

  Całodzienna wizyta w Parku Narodowym Wodospadów Murchisona. Sam przejazd będzie nie lada atrakcją, gdyż ilość zwierząt w tym rezerwacie przyprawia o zawrót głowy. Około południa popłyniemy łodzią do serca wodospadu, na safari wzdłuż Nilu. Wodospad Murchinsona zapiera dech w piersiach! Całą energię rzeki przemienia w szalejącą kipiel, by po jakimś czasie zmienić się w łagodny nurt, spokojnie płynący przez doliny, ponad 50 km do jeziora Alberta. Spotkamy tu słonie, żyrafy, bawoły, hipopotamy i krokodyle nilowe oraz endemicznego trzewikodzioba. Z wodospadu udamy się na nocleg do lodgy usytuowanej nad samym brzegiem rzeki. Podczas drogi powrotnej kolejne safari samochodowe w poszukiwaniu dzikich zwierząt. Kolacja i nocleg w namiotach w lodgy.

  Day 8
  PARK NARODOWY WODOSPADÓW MURCHISONA/LOT BALONEM NAD REZERWATEM/ PARK NARODOWY KIBALE

  O poranku kolejna szansa na spotkanie dzikich zwierząt. Tym razem będziemy wypatrywać zwierząt z pokładu statku powietrznego. Pobudka bardzo wcześnie rano, musimy przeprawić się przez rzekę i odnaleźć lądowisko. Dzisiaj nasza kolej na lot balonem. W takich okolicznościach przyrody to doznanie jedyne w swoim rodzaju. Czasza balonu powoli napełni się gorącym powietrzem, a my po krótkim szkoleniu wsiądziemy do kosza balonu. Poznamy zasadę działania i możliwości sterowania tym przedziwnym urządzeniem. To wspaniała przygoda i czysta adrenalina zarazem. Każdy powinien spróbować takiego lotu choćby raz życiu. Z wysokości zrobimy wspaniałe zdjęcia rezerwatu i dzikich zwierząt. Z oddali zerkniemy na masywy górskie Ruwenzori. Podczas lotu dookoła nas rozpościerać się będzie
  ogromny teren Parku Narodowego Murchinsona.
  Następnie czeka nas przejazd do Parku Narodowego Kibale. Wieczorem zakwaterowanie w klimatycznej lodgy. Nasze namioty rozstawione będą nad niewielkim strumykiem w środku lasu. Po południu zrobimy krótki spacer po lesie, tzw. ścieżkę edukacyjną. Kolacja w lodgy i nocleg w namiotach. Spragnieni wieczornych wrażeń mogą udać się do pobliskiej miejscowości na wieczornego drinka. Powrót do lodgy przy użyciu mototaxi.

  Day 9
  PARK NARODOWY KIBALE / MOUNTAINS OF THE MOON

  Dziś od rana czeka nas spore wyzwanie – dzień rozpoczynamy od trekkingu po lesie Kibale. Naszym celem jest odnalezienie jednej z rodzin szympansów zamieszkujących te rejony. Będziemy poruszać się z uzbrojonymi pracownikami rezerwatu. Kto pierwszy wypatrzy szympansy? A może to one same nas znajdą… Po spotkaniu z naczelnymi ruszymy w góry. Rwenzori to wulkaniczny masyw górski z bardzo bujną roślinnością. Wpływa na to podłoże bogate w minerały, duża wilgotność i stała temperatura. W tych górach odetchniemy pełną piersią. Powyżej gęstych zarośli bambusowych rozpoczyna się tropikalny las słynący z nieustannej mgły. Nocleg w schronisku górskim nieopodal plantacji kawy. Wieczorem zrobimy sobie ognisko i porozmawiamy z tubylcami o wspinaczce w ich górach „Rwenjura”. Sprawdzimy również w księdze meldunkowej jak często zdarzają się tu przybysze z Polski?

  Day 10
  RWENZORI/PARK NARODOWY QUEEN ELIZABETH

  Rano sprawdzimy czy można stąd zobaczyć górę Stanleya. To jest najwyższy szczyt Ugandy i Kongo, trzecia góra Afryki, zaraz po Kilimandżaro i Kenii. Króluje wierzchołek, zwany Margherita, wznosząc się na 5 109 m n.p.m. Następnie udamy się do Queen Elizabeth National Park. Dojazd w godzinach popołudniowych i zakwaterowanie w murowanych domkach na terenie rezerwatu. To miejsce, gdzie guźce afrykańskie są równie popularne co psy w Europie. Przechadzają się po okolicy, kompletnie nie przejmując się ludźmi. Wieczorem obejrzymy zachód słońca nad jeziorem, delektując się lokalnym piwem. Na kolację polecamy najlepsze znane nam samosy, przygotowane przez miejscowego szefa kuchni.

  Day 11
  PARK NARODOWY QUEEN ELIZABETH

  To obszar 2 000 km2, pomiędzy jeziorem Edwarda, a jeziorem Jerzego. To miejsce największej różnorodności ssaków w całej Ugandzie, a my będziemy mieć możliwość obserwowania tego bezkresu natury z powietrza. Wsiadamy do samochodów i ruszamy na poranne safari, jedziemy w stronę nieprzeniknionego lasu Bwindi. Nocleg w przygranicznym miasteczku w lodgy nieopodal rezerwatu. Wieczorem będziemy się przygotowywać na trudny górski trekking i spotkanie z gorylami górskimi.

  Day 12
  NIEPRZENIKNIONY LAS BWINDI

  Dzisiaj dla większości uczestników nastąpi punkt kulminacyjny całego wyjazdu. Każdy kochający przyrodę i zwierzęta jadąc do Ugandy myśli tylko o tym spotkaniu. Goryle górskie należą do kategorii krytycznie zagrożonych gatunków na świecie. My, aby je spotkać, wybierzemy się na wymagający górski trekking. Mountains Gorillas to dwie wschodnie populacje żyjące w deszczowych lasach środkowej Afryki. Jedna występuje w górach Wirunga, na styku granic Rwandy, Konga i Ugandy, a druga, którą odwiedzimy, mieszka w Bwindi. To jeden z najbogatszych ekosystemów Afryki – 120 gatunków ssaków, 346 ptaków, 220 gatunków motyli i 163 gatunki drzew – prawdziwy park Jurajski. Mamy do dyspozycji 330 km2 najdzikszej przyrody, w której królują goryle. To spotkanie na zawsze odmieni Wasze postrzeganie zagrożonych wyginięciem gatunków. Dzień zakończymy w campie przy drinku, wymieniając się spostrzeżeniami na temat naszych bliskich krewnych – goryli z Nieprzeniknionego Lasu Bwindi.

  Day 13
  BWINDI/ RWAKOBO ROCK LODGE

  Rano po śniadaniu zaczynamy trasę powrotną do cywilizacji, w kierunku stolicy Kampali i lotniska w Entebbe. Mamy bardzo długi transfer do Entebbe (około 8 godzin jazdy). Jeżeli nie uda nam się dotrzeć do Entebbe, noc spędzimy w okolicach miasta Mbururo – w lodgy Rwakobo Rock usytuowanej w prywatnym parku.

  Day 14
  KAMPALA/ ENTEBE/ WYLOT DO DOMU

  Ostatni dzień w Afryce zajmie nam droga przez Kampale do Entebbe. Wieczorem obowiązkowo pożegnalna kolacja. Polecamy wyśmienite ryby z jeziora Wiktorii. Zaglądniemy do miejscowej dyskoteki na „rozchodniaczka” z tubylcami. Nocleg w backpackerskiej lodgy, nieopodal lotniska. Będziemy mieć czas na przepakowanie bagażu i przygotowanie się do podróży powrotnej.

  Day 15
  ENTEBBE/ WARSZAWA lub BERLIN

  Nad ranem transfer na lotnisko i wylot do kraju.
  Powrót do domu.

  CENA ZAWIERA:

  • Wszystkie transfery
  • Wynajem aut terenowych - marki Toyota
  • Wiza do Ugandy
  • Paliwo
  • Wszystkie koszty noclegów
  • Wszystkie wstępy do rezerwatów i parków narodowych:
  • Kidepo National Park
  • Murchinson National Park
  • Queen National Park
  • Kibale Forest
  • Rwenzori National Park
  • Bwindi National Park
  • Zwiedzanie Kotido
  • Wizytę przy wodospadach SIPI
  • Samochodowe safari po Parku Narodowym Kidepo
  • Wizyta w Hot Springs w Parku Narodowym Kidepo
  • Trekking na wodospady Murchinsona
  • Podziwianie jeziora Alberta
  • Zwiedzanie Jeziora Jerzego
  • Nocleg przy jeziorze Wiktorii
  • Trekking w rezerwacie Rwenzori
  • Ubezpieczenie KL 40 000 EUR, KR 5000 EUR, NNW 30 000 PLN
  • Opiekę doświadczonego lidera
  • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

  CENA NIE ZAWIERA:

  • Przelotu: Berlin - Entebbe, Entebbe - Berlin - ok. 1820 zł
  • Wyżywienia
  • Atrakcji dodatkowych (np. lot balonem w Murchinson Park - 380 USD; trekking w Kibale Forest National Park na spotkanie z szympansami - 200 USD; trekking w nieprzeniknionym lesie Bwindi na spotkanie z gorylami górskimi - 700 USD)

  Informacje ogólne

  • samolot, samochód
  • 5 - 11 osób
  • 14.02.2024 - 28.02.2024
  • 2550 USD + lot ok. 3620 PLN
  pl_PL