fbpx

Przygoda na Spitsbergenie 26.03.2022 – 03.04.2022 - 9 Days

ADVENTRUE ZAPRASZA NA PRZYGODĘ

NA SPITSBERGENIE !

Termin: 26.03.2022 – 03.04.2022

KRAJ: Norwegia

svalbard-flaga

Plan podróży w formacie PDF SPITSBERGEN

 

 

ARKTYCZNA PRZYGODA

MIEJSCA i AKTYWNOŚCI:

Longyearbyen, muzeum polarne, uniwersytet UNIS, jaskinia lodowa, Barentsburg, Svea, jazda psim zaprzęgiem, narty śladowe, skutery śnieżne, lodowiec Templefjorden, zamarznięte wodospady, Pyramiden- miasto widmo, zatoka Petunia, zatoka Bilefjorden. Poza wyjątkowymi miejscami gwarantujemy doskonałą atmosferę i świetną zabawę, której długo nie zapomnicie!!

Wyjazd nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania.

ARKTYKA CZEKA NA CIEBIE……!

Po ciągłych wyjazdach do ciepłych krajów czas odwiedzić zupełnie odmienne miejsce. Przyszedł czas na mroźny kierunek.

Tym razem poznamy norweską prowincję Svalbard w Arktyce. Jest położona 800 km na północ od Norwegii i 1100 km od Bieguna Północnego. Jej stolicą jest Longyearbyen i to właśnie tutaj zaczynamy naszą nową przygodę. Tutaj zamieszkuje mniej ludzi niż białych niedźwiedzi, dlatego nie ruszamy się z miasta bez broni. Pogoda jest bardzo zmienna, a temperatury spadają do -40°C. Wsiadajcie z nami na skutery śnieżne i ruszajmy w niezapomnianą podróż bezdrożami Arktyki. To jakby podróż na inną planetę. Dla kochających przestrzeń i wolność Archipelag Svalbard to pozycja obowiązkowa.

Krainę o powierzchni 61 022 km kw. zamieszkuje jedynie ok.3 tys. ludzi. Nawet białych niedźwiedzi jest tutaj więcej, bo około 3300szt. Spektakularne widoki, dzikie zwierzęta i ekstremalnie śnieżny offroad czynią tę wyprawę tak wyjątkową. Możecie tu spotkać foki, białuchy, morsy, liski, lwy morskie, renifery i prawdziwego króla Spitzbergenu – misia polarnego.


Program tej wyprawy oraz treść są wyłączną własnością Adventrue s.c. i są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zmiana czy też wykorzystywanie go bez zgody są zabronione.

Prezentowane treści nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a mają jedynie charakter informacyjny. Organizator zastrzega sobie drobne zmiany w cenie, terminie i programie, wynikłe z dostępności miejsc hotelowych oraz harmonogramie lotów.

Day 1
LOT

Spotykamy się na lotnisku i ruszymy w podróż samolotem w kierunku Arktyki. Zabieramy przemyślany wcześniej bagaż, (większość „niezbędnych rzeczy” okaże się tam nieprzydatna). Pomożemy wam oczywiście odpowiednio się przygotować. Przed nami niepowtarzalne wrażenia, wspaniałe widoki i niesamowite przygody. Nasze loty nie są długie i szybko docieramy na miejsce.

Day 2
LONGYEARBYEN

Wyprawę zaczynamy od zwiedzania stolicy Svalbardu. Muzeum polarne i parę ciekawostek z historii odkrywania Arktyki. Powszechnie znanym jest fakt, że ze Spitsbergenu jest bliżej na Biegun Północny, niż do domu w Polsce. Stąd też na przełomie XIX i XX wieku rozpoczynały się podboje bieguna. Pierwszy lot Zeppelina Norge i pomoc Amundsena w poszukiwaniu włoskiej ekspedycji Nobile, podczas której Amundsen zginął ratując włoskich lotników. Wyprawy polarne i podbój Arktyki mieszają się tutaj z życiem naukowców (odwiedzimy pracowników lokalnego Uniwersytetu UNIS) badających wieczną zmarzlinę, szukających odpowiedzi na pytania o historię dziejów Ziemi i układających prognozy klimatyczne. Czasem zdarza się im odkryć zupełnie nowy, nieznany dotychczas nauce, gatunek roślin czy jakiś żywych organizmów w lodzie z przed setek tysięcy lat.

Day 3
POWITANIE Z ARKTYKĄ

Dzisiaj przetarcie na skuterach śnieżnych. Zrobimy krótkie szkolenie z obsługi sprzętu oraz zasad bezpiecze stwa. Na początek 50–70 km trasy do przejechania. Taka mała rozgrzewka przed poważniejszymi wyjazdami. Pogoda wymarzona, sprzęt przygotowany, obowiązkowo karabin, bo poza miasto nie można się ruszać bez broni, no i dobry termos. Nagrodą za przebywanie na mrozie są przepiękne krajobrazy. Dzisiejsza trasa wiedzie dolinami i przez lodowiec Longyearbyen. Dodatkowo krótka wizyta w jaskini lodowej, gdzie podziwiać będziemy lodowy świat we wnętrzu prawdziwego lodowca. Przy odrobinie szczęścia, podczas jazdy skuterami spotkamy renifery. Możliwe, że same w nocy przyjdą pod nasze okna.

Day 4
BARENTSBURG I PSIE ZAPRZĘGI

Dzisiaj ruszamy w 60 km trasę do Barentsburga. Dotrzemy tam dość prostą lecz malowniczą trasą, zajmującą maksymalnie dwie godziny spokojnej jazdy. Баренцбург jest drugim pod względem wielkości miasteczkiem na Svalbardzie, zamieszkuje go ok. 900 osób, głównie Rosjan i Ukraińców. Na miejscu zajrzymy do kopalni pod miastem, wejdziemy do rosyjskiej restauracji na piwko i pierożki. Sprawdzimy jak się tutaj żyje stałym mieszkańcom miasta. Tego dnia spróbujemy również jazdy psim zaprzęgiem. Psy na Svalbardzie są traktowane bardzo surowo. Nie trzyma się ich w domach tak jak naszych psich pupilków w Europie. Psy zaprzęgowe mieszkają cały rok na dworze w drewnianych budach. Surowy klimat i wychowanie sprawia, że te zwierzęta potrafią ciągnąć sanie przez wiele godzin na długich dystansach. Kontakt z przyrodą w ciszy, bez odgłosów skuterowego silnika. To doskonały sposób na regenerację. Po wielu godzinach spędzonych na skuterach czas na nowe doznania w arktycznej krainie. Po biesiadzie w rosyjskim pubie powrócimy do Longyearbyen, na wieczorny wypad do baru.

Day 5
SVEA

Czas na wizytę w Svea. Osada powstała na potrzeby lokalnej kopalni, którą rząd norweski chce właśnie zamknąć. Jedyna okazja, żeby zobaczyć prawdziwego górnika w Arktyce . Czeka nas malownicza trasa dolinami i przejazd po ordzie w kierunku zatoki przy miasteczku. Svea to górnicze miasteczko, które kiedyś tętniło życiem. Dziś pracuje tu tylko kilkadziesiąt osób. Kopalnie są zamykane, a cała miejscowość zgodnie z zaleceniem władz Norwegii ma zniknąć z powierzchni ziemi. Nawet pale w wbite w wieczną zmarzlinę, na których stoją domy mają zostać usunięte. To ostatni moment aby obejrzeć osadę Svea. Po obiedzie w górniczej kantynie wrócimy do Longyearbyen.

Day 6
TEMPELFJORDEN

Dzisiejszą wyprawę zaczynamy od wjazdu na przełęcz po drugiej stronie zatoki w Longyearbyen. Kilkusetmetrowa wspinaczka skuterami na punkt widokowy i najlepszy widok na Longyearbyen. Czas ruszać dalej. Trasa wiedzie początkowo brzegiem zatoki następnie zaczynamy skomplikowane podjazdy pod górę. Trasa trudna technicznie wymaga skupienia i uważnej jazdy. Przed dojazdem na brzeg fjordu zjedziemy do zamarzniętego wodospadu i przyjrzymy się mu z bliska. Może nawet spróbujemy się na niego wdrapać. Następny przystanek to Tempelfjord. Staniemy na krawędzi wzniesienia i napijemy się gorącej herbaty z naszych termosów. Na pamiątkę zrobimy sobie piękne zdjęcia, a jeśli tylko ordy będą zamarznięteto po kilkunastu minutach staniemy u stóp lodowego „niebieskiego cielska” o wysokości dochodzącej do 40-50 metrów. Promienie słońca ukażą nam wyjątkowy błękit lodowych ścian. Czas na zdjęcia i powrót na zasłużony odpoczynek do Longyearbyen.

Day 7
PYRAMIDEN

Czas na kolejną arktyczną przygodę. Trasa do Pyramiden liczy ok 130 km. Trzeba się dobrze przygotować. Na saniach skrzynia ratunkowa z namiotem i sprzętem pierwszej pomocy. To podczas śnieżnego off-roadu konieczność. Zapas paliwa na saniach, bo nasze maszyny mają zimowy apetyt i ruszamy. Pierwsza połowa drogi to prawie autostrada. Dalej zaczynamy się wspinać na kilkusetmetrowe przełęcze. Jazda po stromych zmrożonych stokach wymaga skupienia. Po przejechaniu zamarzniętego Templefjorden czekają nas kolejne góry. Dojazd do lodowca to strome podjazdy i zjazdy. Nagrodą za przejechanie trudnej trasy jest widok na turkusową ścianę lodową. Wjeżdżając na Billefjorden już widzimy w oddali rosyjskie miasteczko. Jednak zanim tam dotrzemy rozejrzymy się, czy nie spaceruje w pobliżu niedźwiedź polarny. Objedziemy zatokę Petunie i zawitamy do polskiej stacji polarnej instytutu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obok jest stacja czeska, a dalej rosyjska. Ciekawe czy ktoś tu zimuje??? Pyramiden to miasto widmo, opustoszałe, wyglądające niczym z filmu grozy… Czynny jest tylko jeden hotel, a w nim jedna restauracja. Miasto jakby wymarło, nie widać nikogo na zlodowaciałych ulicach. Dlaczego nikt tu nie mieszka? Ten hotel jest jedynym miejscem, w którym możemy się zatrzymać na noc. Pani za barem, z wiszącym na ścianie sierpem i młotem, doradzi nam co dziś zamówić.”Golubcy” na początek. Potem wy „budjete kuszat’ blińczyki i budjet wsio haraszo:)”. Możemy długo ucztować, nocleg mamy w tym samym budynku.

Day 8
PYRAMIDEN-LONGERBYEN

Rano ruszamy na eksplorację terenów za Pyramiden. Odjedziemy ok 20-30 km. Po rekonesansie wracamy przez Pyramiden i ruszamy w stronę turkusowego lodowca na Bilefjorden. Droga powrotna zajmie nam 3-4 godziny, Po drodze zbliżymy się do lodowca Tempelfjorden, a następnie śnieżną autostradą wrócimy do Longyearbyen. Czas na zasłużony odpoczynek w hostelu. Wieczorem wyjście do pubu i spotkanie z miejscową Polonią.

Day 9
POŻEGNANIE Z ARKTYKĄ I POWRÓT DO DOMU

Rano po śniadaniu, ostatnie spacery po Longyearbyen, zakupy pamiątek, pakowanie i transfer na lotnisko. Zakończymy arktyczną przygodę wspólnym pamiątkowym zdjęciem i wsiądziemy do samolotu aby odlecieć do domu.

CENA ZAWIERA:

 • Wypożyczenie skuterów śnieżnych (1 skuter/2 os) z najwyższą opcją ubezpieczeniową
 • Opieka dwóch doświadczonych przewodników z Polski
 • Sanie z ekwipunkiem ratunkowym (radioboja, kanistry na paliwo, szekle, liny oraz wszystkie akcesoria potrzebne do radzenia sobie w trudnych sytuacjach)
 • Noclegi w hostelu w Longyearbyen, Pyramiden
 • Wszystkie aktywności na wyprawie są już zawarte w cenie
 • Zwiedzanie Longyearbyen
 • Wejście do muzeum polarnego
 • Wizyta na uniwersytecie UNIS
 • Wejście do jaskini lodowej
 • Zwiedzanie rosyjskiego miasta Barentsburg
 • Odwiedziny w górniczym miasteczku Svea
 • Jazda psim zaprzęgiem
 • Podziwianie lodowca Templefjorden
 • Oglądanie zamarzniętych wodospadów
 • Zwiedzanie Pyramiden - miasta widmo
 • Oglądanie zatoki Petunia
 • Przejazd przez zatokę Bilefjorden
 • Ubezpieczenie ERV - TIP PLUS, 40 000 EUR, KR 5000EUR, NNW 30 000 PLN
 • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

CENA NIE ZAWIERA:

 • Lot ok. 2600 zł (Kraków - Oslo - Longyearbyen - Kraków)
 • Paliwo (ok. 350 zł)
 • Wyżywienie – w zależności czy będziecie się żywić wyłącznie w restauracjach, czy zechcecie częściowo sami gotować. Posiłek w barze to wydatek 70-80 zł (pizza lub burger), piwo w knajpie - 50 zł, obiad w kantynie 120-200 zł.
 • Atrakcji dodatkowych (np. narty śladowe)

Jak się przygotować?

Czy jest wymagane jakieś dodatkowe przygotowanie?

Wyjazd nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania.

Informacje podstawowe:

 • samolot, skuter śnieżny
 • 8 - 10 osób
 • 26.03.2022 - 3.04.2022
 • 12460 PLN + lot ok. 2600 PLN
pl_PL
en_US pl_PL