fbpx

Ukraina i Mołdawia: Szlakiem polskich zamków 3.08.2024 – 17.08.2024 - 15 Days

       ADVENTRUE ZAPRASZA NA PRZYGODĘ

                 NA UKRAINIE I W MOŁDAWII!         

 
 

         Termin: 3.08.2024 – 17.08.2024

CENA: 3890 PLN

Kraje:

Ukraina

Mołdawia

Plan podróży w formacie PDF – Ukraina – Mołdawia

   

       

   

  Adventrue, jak zawsze, preferuje terenówki i namioty, bo dla nas każda podróż musi być przygodą. Tylko auta 4×4 dają wystarczająco dużo swobody i pozwalają na dotarcie w miejsca niedostępne dla innych pojazdów. Swojsko brzmiące nazwy miejscowości nie są przypadkowe. Kiedyś część tych ziem wchodziła w granice Polski. Trasa wiedzie przez południową Ukrainę, Chocim, Kamieniec Podolski, Soroki przy granicy z Mołdawią, następnie przejedziemy całą Mołdawię odwiedzimy prastare cerkwie i mnichów mieszkających w skalnych jaskiniach. Największe na świecie winnice z podziemnymi trasami, po których można jechać nawet własnym samochodem. Ponownie wstąpimy do ukraińskiej części Delty Dunaju, a potem gdzie koła poniosą, wzdłuż wybrzeża do Odessy, stamtąd do Winnicy i Tarnopola przez Zbaraż, Krzemieniec do Lwowa. Tam będziemy zwiedzać miasto i świętować na zakończenie naszej podróży.

  NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE I PUNKTY PROGRAMU:

  • nocleg nad jeziorkiem Pistryalovo
  • rafting na rzece Czarny Czeremosz *
  • nocleg na campingu „Bilyy Slon”
  • wizyta w jedynym na świecie muzeum pisanek w Kołomyji
  • zwiedzanie Zamku w Chocimiu
  • nocleg pod zamkiem w Chocimiu
  • zwiedzanie zamku w Kamieńcu Podolskim
  • wieczór na zabytkowych uliczkach Kamieńca Podolskiego
  • zwiedzanie twierdzy Soroki
  • zwiedzanie monastyrów Saharny
  • zwiedzanie monastyrów Tipova
  • dziki nocleg nad Dniestrem
  • zwiedzanie monastyrów Pestera
  • świątynia mnicha wykuta w skale nad rzeką Raut
  • obiad w restauracji w Starym Orhieju *
  • dziki nocleg na grani skalnej nad rzeką Raut
  • zwiedzanie podziemnych tras winnic Milesti Mici
  • Wilkowo-ukraińska delta Dunaju
  • Dziki nocleg na plaży nad Morzem Czarnym (wypatrywanie delfinów)
  • off-roadowa jazda przez Ukrainę Zachodnią
  • jazda samochodem po plażach nad morzem czarnym
  • zwiedzanie Odessy
  • wizyta w delfinarium w Odessie * (istnieje możliwość nurkowania z akwalungiem z delfinami w basenie )
  • uczta w odeskich restauracjach *
  • wizyta w fabryce cukierków „Roshen” w Winnicy
  • zwiedzanie targowiska w Winnicy
  • wieczorne zwiedzanie Tarnopola
  • kolacja w restauracji „Stary Młyn” *
  • nocleg w hostelu Tarnopil
  • zwiedzanie zamku w Zbarażu
  • zwiedzanie zamku w Krzemieńcu
  • dziki nocleg pod zamkiem w Krzemieńcu
  • zwiedzanie Lwowa
  • nocleg w mieszkaniu lub hostelu we Lwowie


  Program tej wyprawy, treść oraz zdjęcia są wyłączną własnością Adventrue s.c. i są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zmiana czy też wykorzystywanie go bez zgody są zabronione.

  Prezentowane treści nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a mają jedynie charakter informacyjny. Organizator zastrzega sobie drobne zmiany w cenie, terminie i programie, wynikłe z dostępności miejsc hotelowych oraz harmonogramie lotów.

  Day 1
  DZIEŃ 1. SŁOWACJA – UKRAINA ZACHODNIA

  Pierwszy dzień, po przekroczeniu południowej granicy naszego kraju, rozpoczniemy od przejazdu przez Słowację do granicy Ukrainy w Użhorodzie. To zawsze zabiera sporo czasu. Drogi szybko tracą na jakości, a my odkrywamy nową rzeczywistość, o której w zachodniej Europie już dawno zapomnieliśmy. Dzisiaj pierwsza noc na dziko, już po stronie Ukrainy. Nocleg nad urokliwym jeziorkiem w miejscowości Pistryalovo, obowiązkowo ognisko i kiełbaski.

  Day 2
  DZIEŃ 2. UKRAINA ZACHODNIA - HUCULSZCZYZNA

  Ciepłe noce dają spory komfort w tym okresie roku, ekipa wyspana i gotowa do dalszej podróży. Dzisiaj zwiedzimy ukraiński „kościół”, jest ich tu naprawdę sporo, nietrudno je wypatrzeć, bo piękne dachy mienią się w promieniach słonecznych. Droga przez Ukrainę jest pełna przygód, dotrzemy na camping z prawdziwego zdarzenia jakich niewiele w tym kraju. „Bily Slon” to kemping z pięknymi widokami i odgłosami szumiącej rzeki.

  Day 3
  DZIEŃ 3. RAFTING

  Dzisiaj po obfitym śniadaniu ruszamy na spływ pontonowy górską rzeką. Kilka najbliższych godzin powalczymy z rwącą rzeką – o nazwie Czarny Czeremosz. Zimna górska woda ostudzi emocje, obejrzymy pobliską okolicę z perspektywy wody. Popołudnie to już wypoczynek na campingu i opowieści o emocjach związanych z raftingiem.

  Day 4
  DZIEŃ 4. PRACA NA KROSNACH-KOŁOMYJA, ZAMEK W CHOCIMIU

  Rozpoczynamy od wizyty w miejscowości Yavoriv u pani Ljuby. Obejrzymy, jak wygląda tkanie nici z wełny oraz praca na tradycyjnych krosnach. W muzeum pisanek w Kołomyji dowiemy się na czym polega kult jajka. To jedyne takie miejsce na świecie, dlatego warto tam zajrzeć choćby na krótką chwilę. Podążamy śladami polskiej historii. Nocujemy u bram Zamku w Chocimiu. Jeśli znów trafimy na uprzejmych strażników nasz obóz rozbijemy na terenie Chocimskiego zamku. Przy odrobinie szczęścia przed zachodem słońca całe tereny będą dla Nas na wyłączność, dzięki temu swobodnie z całą ekipą, poczujemy średniowieczny klimat.

  Day 5
  DZIEŃ 5. KAMIENIEC PODOLSKI

  Rano po śniadaniu ruszamy do Kamieńca Podolskiego. ”Niezwyciężone miasto” „Przedmurze chrześcijaństwa” i „brama do Polski” takie przydomki zyskała twierdza, która prawie trzysta lat chroniła wschodnie rubieże Rzeczypospolitej. To kolejny słynny polski zamek, wybudowany na skalistej wyspie, w pętli rzeki Smotrycz. Obejrzymy niesamowicie zaawansowany hydrotechniczny system obronny, który rozsławił to miejsce na całą Europę. Noc spędzimy w hostelu niedaleko zamku, dzięki temu możliwe będzie wieczorne zwiedzanie zabytkowych uliczek Kamieńca Podolskiego.

  Day 6
  DZIEŃ 6. SOROKI-SAHARNA-TIPOVA

  Ruszamy do granicy z Mołdawią. Po przekroczeniu granicy kierujemy się do twierdzy Soroki. Po jej obejrzeniu ruszymy do Monastyrów Saharny. Tam zwiedzimy klasztor i okolice. Spróbujemy odnaleźć pokoje do medytowania wykute w skale wysoko w górach nad klasztorem. Potem Tipova. To miejsce, w którym można się wyciszyć podczas zwiedzania Mołdawii. Widoki są tak spektakularne, że ciężko stąd odjechać. Kawałek dalej znajdziemy dogodne miejsce na rozbicie obozu, nocleg nad Dniestrem.

  Day 7
  DZIEŃ 7. STARY ORHIEJ

  Nasz cel to Stary Orhiej i następne miejsca odosobnienia dla mnichów, wykute w wapiennych skałach. Wizyta w monastyrze Peştera i jej główna atrakcja, świątynia wykuta w skale. Mieszka tu na stałe mnich. Modli się i dba o porządek w monastyrze. Obejrzymy widok doliny otoczonej górami, przez którą przepływa rzeka Răut. Po obu stronach doliny tradycyjne mołdawskie chaty pomalowane na biało, błękitno i zielono. Zapalimy świeczki w intencji wszystkich podróżników i ruszamy dalej. Zanim poszukamy miejsca do rozbicia obozu, czas na lokalne przysmaki. Restauracja w Starym Orhieju, pomimo lokalizacji w starodawnej chacie, jest jedną z najlepszych w całej Mołdawii. Polecamy faszerowane papryki i oczywiście mołdawską mamałygę. Nocujemy na grani skalnej, z widokiem na monastyr i jaskinie mnichów. Tylko auta 4×4 dają taką wolność i możliwość obozowania w niedostępnych miejscach. Teraz tylko ognisko i gwiazdy nad nami:) Żaden hotel nie może się z tym równać.

  Day 8
  DZIEŃ 8. KISZYNIÓW-MILESTI MICI-IZMAIŁ

  Po śniadaniu z widokiem na monastyr Pestera ruszamy do winnic Milesti Mici poszukać podziemnych korytarzy wypełnionych winem. Mołdawskie winnice Milesti Mici to 200 km podziemnych tras. Stare chodniki kopalni kamienia wykorzystano do przechowywania wina. Cały rok panuje tam stała temperatura 12 stopni. To idealne miejsce. Swoje kolekcje wina trzymają tu możni tego świata. W podziemiach Milesti Mici butelki nabierają wartości:). Poszczególne uliczki wzięły nazwy od szczepów przechowywanych tam win. Poznawszy sekrety winnic ruszamy na południe, aby ponownie wjechać na Ukrainę. Jedziemy przez Izmaił do Wilkowa, najdalej wysuniętej miejscowości w ukraińskiej delcie Dunaju. Wszędzie woda i komary, będzie udany biwak:) (dla komarów oczywiście)

  Day 9
  DZIEŃ 9. DZIKI NOCLEG NAD MORZEM CZARNYM

  Dziś nasz cel jest blisko, przeskoczymy wybrzeżem w stronę Odessy. Stan dróg szybko zweryfikuje nasze plany i rozbijemy namioty na plaży w połowie drogi do Odessy. Średnia prędkość po tutejszych bocznych drogach oscyluje w granicach 15km/h. Usta musza być zamknięte, aby nie odgryźć sobie języka:) za to nagrodą jest nocleg i impreza na plaży. Ok. godziny 19.00, podczas totalnej flauty, mogą zjawić się delfiny. To niesamowity spektakl. Delfiny wynurzają się z wody jakby zaciekawione przybyciem gości. Odległość to tylko kilkadziesiąt metrów, więc warto wypatrywać tych przedziwnych ssaków. Wieczór na plaży przy ognisku, do momentu, kiedy komary ogłoszą ciszę nocną:-)

  Day 10
  DZIEŃ 10. ODESSA

  Dzisiaj dotrzemy do Odessy. Rozpoczniemy jej zwiedzanie od zjawiskowej opery odesskiej. To chyba najpiękniejszy budynek opery w Europie. Fontanny i słynne 192 Schody Potiomkinowskie prowadzące w dół na nadmorską przystań, robią ogromne wrażenie. Można tu znaleźć pozostałości antycznych greckich cywilizacji, a także późniejsze wpływy francuskie i włoskie. Odessa to wspaniałe zabytki, hotele, restauracje. Można się zatracić w Odessie na długi czas. Na kolację polecamy „pielmieni” w restauracji „Kompot”, a noc spędzimy w hostelu na jednej z głównych ulic zabytkowej Odessy.

  Day 11
  DZIEŃ 11. ODESSA-DELFINARIUM

  Dzisiaj czas na wizytę w delfinarium, a następnie czas wolny. Każdy może samodzielne pospacerować po zabytkowych uliczkach Odessy. Słynne Odeskie delfinarium oferuje również dla chętnych możliwość zanurkowania z akwalungiem w basenie z delfinami. Półgodzinne spotkanie pod wodą daje niepowtarzalną możliwość poznania z bliska tych wyjątkowych ssaków. Wieczorem zjemy kolację na mieście, noc spędzimy w hostelu.

  Day 12
  DZIEŃ 12. ODESSA-WINNICA

  Wyjazd bardzo wcześnie rano do Winnicy, to nasz najdłuższy jednorazowy przejazd (425km). W sklepie firmowym Roshen zakupimy słodycze. Cukierki z fabryki prezydenta Ukrainy są po prostu pyszne. Jest taki wybór, że trudno się zdecydować. Jeszcze małe zakupy na pobliskim targu, gorące pączki z serem. Noc spędzimy w hostelu. Pora spać…. jutro twierdza Zbaraż i Krzemieniec.

  Day 13
  DZIEŃ 13. WINNICA-KRZEMIENIEC-ZBARAŻ-TARNOPOL

  Kolejny dzień śladami polskiej historii. W Krzemieńcu obejrzymy ruiny twierdzy, gdzie bywał niejaki pan Wołodyjowski. Widoki z góry obłędne. Pod Górą Królowej Bony, usytuowano najsłynniejszą polską szkołę średnią, która miała poziom uniwersytecki – Liceum Krzemienieckie, nazwane „Atenami Wołyńskimi”. Polecamy te miejsca wszystkim, którym nie było po drodze z lekturą Henryka Sienkiewicza. Następna na naszej trasie jest Twierdza Zbaraż. Pięknie odrestaurowana bardzo przypadła nam do gustu. Oczywiście, oprócz mrożącej krew w żyłach, głębokiej na 58 metrów studni, w której podobno, okrutnik i łotr jakich mało, Chmielnicki, przetrzymywał jeńców. Zamek jest niewielki, ale w świetnym stanie. W Tarnopolu zaparkujemy samochody i rozruszamy w nogi. Spacer po starówce i kolacja restauracji Stary Młyn, którą serdecznie Wam polecamy. Można się tu poczuć jak w skansenie, a jedzenie jest przepyszne. Zasłużony odpoczynek w hostelu Tarnopol.

  Day 14
  DZIEŃ 14. TARNOPOL-LWÓW

  Lwów – Naszą podróż zakończymy we Lwowie. Kochamy to miasto. Różnorodność lokali gastronomicznych i sklepików na starówce zadowoli nawet najbardziej wybrednych, jedzenie jest pyszne, tutaj trudno źle trafić. W restauracjach można zamawiać w ciemno. Polecamy wizytę w Kopalni Kawy, Domu Legend, Kryjówce i w Gazowej Lampie. Nawet w środku tygodnia lokale są tu pełne. Na ukraińskie jedzenie koniecznie do „Pani Stefy”. Wejdziemy też na ratuszową wieżę, aby obejrzeć panoramę Lwowa. Nasz ostatni nocleg spędzimy w hostelu w centrum miasta. Wieczorem zjemy pożegnalną kolację, a noc zleci na zwiedzaniu lwowskich lokali.

  Day 15
  DZIEŃ 15. POWRÓT DO DOMU

  Rano na śniadanie polecamy „Lwowskie Croisanty”, doskonały lokal śniadaniowy w niewygórowanej cenie. Trasa powrotna do granicy z Polską zajmie nam około 1,5 godziny. Następnie bliżej nieokreślony czas na przekroczenie granicy z Polską (z reguły1-4 godzin). Wieczorem dotrzemy do Wrocławia, gdzie zakończymy naszą wspólną przygodę.

  CENA ZAWIERA:

  • Wynajem aut terenowych – Land Rover Discovery z pełnym ekwipunkiem campingowym
  • Prowadzenie grupy przez przewodnika z Polski
  • Koszty przekraczania granic na Ukrainę
  • Koszty przekraczania granic do Mołdawii
  • Zwiedzanie podziemnych tras winnic Milesti Mici
  • Noclegi na campingach i w hostelach
  • Wizyta w jedynym na świecie muzeum pisanek w Kołomyji
  • Zwiedzanie Zamku w Chocimiu
  • Zwiedzanie zamku w Kamieńcu Podolskim
  • Zwiedzanie twierdzy Soroki
  • Zwiedzanie monastyrów Saharny
  • Zwiedzanie monastyrów Tipova
  • Zwiedzanie monastyrów Pestera
  • Świątynia mnicha wykuta w skale nad rzeką Raut
  • Zwiedzanie podziemnych tras winnic Milesti Mici
  • Nocleg w Wilkowie - ukraińskiej delcie Dunaju
  • Off-roadowa jazda przez Ukrainę Zachodnią
  • Jazda samochodem po plażach nad morzem czarnym
  • Zwiedzanie Odessy
  • Wizyta w sklepie firmowym słodyczy „Roshen” w Winnicy
  • Zwiedzanie targowiska w Winnicy
  • Wieczorne zwiedzanie Tarnopola
  • Zwiedzanie zamku w Zbarażu
  • Zwiedzanie zamku w Krzemieńcu
  • Zwiedzanie Lwowa
  • Ubezpieczenie: 20 000 EUR, KR 5000 EUR, NNW 20 000 PLN
  • Obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

  CENA NIE ZAWIERA:

  • Kaucji (500zł) na poczet zgubienia sprzętu, szkód w wynajmowanym samochodzie lub sprzęcie (kaucja jest w 100% zwrotna w przypadku niestwierdzenia szkód w pojeździe)
  • Paliwa i opłat drogowych (zawsze mieścimy się w 350-450 zł na osobę)
  • Wyżywienia
  • Atrakcji dodatkowych z * ujętych w programie ( rafting na rzece Czarny Czeremosz długość 10 km - 30 km - 50 zł / 120 zł; wizyta w delfinarium w Odessie - ok. 50 zł; nurkowanie z akwalungiem w basenie z delfinami - ok. 450 zł )

  Trip Facts

  • samochody wyprawowe 4x4
  • 7 - 15 osób
  • 3.08.2024 - 17.08.2024
  • 3890 PLN za osobę
  en_US