fbpx

Przygoda w Rumunii 4.08.2024 – 17.08.2024 - 14 Days

ADVENTRUE ZAPRASZA NA PRZYGODĘ

W RUMUNII !

 
 

Termin: 4.08.2024 – 17.08.2024

Cena: 4700 PLN / osobę

Istnieje możliwość dołączenia ze swoim samochodem – prosimy w tym celu o kontakt.

 

 

 

     

    To przygoda dla każdego i na każdą kieszeń. Rumunia to kraj wspaniałych i otwartych ludzi, gościnnych do tego stopnia, że będziesz zawstydzony odmawiając, że musisz jechać dalej. Malownicze miasteczka, monastyry, okazałe zamki gwarantują turystom masę pozytywnych przeżyć i wzruszeń.

    Olbrzymia różnorodność krajobrazów, od wysokich gór ze skalistymi formacjami (majestatyczne Karpaty z pasmami gór Fogaraskich, Zachodniorumuńskich i Sybińskich, Siedmiogród-Transylwania, Maramuresz), przez tereny nizinne obejmujące  bezkresne łąki, aż po nadmorskie klimaty Morza Czarnego. Trudno określić dokładną liczbę jaskiń. Szacunki mówią o ok. 11 tysiącach, z których większość jest dostępna dla zwiedzających.  Można tu, w zależności od pory roku, jeździć na nartach lub uprawiać sporty wodne w nadmorskich kurortach. Ponadto rzeka Dunaj, po przepłynięciu dziesięciu krajów, uchodzi tutaj do Morza Czarnego rozpływając się uprzednio na terenie pięciu tysięcy kilometrów kwadratowych.

    Rumunia to kraina swobody. Szlaki niezadeptane przez turystów, dzikie zwierzęta tak licznie tu występujące. Tutaj biwakowanie na dziko to zjawisko powszechne. Nikt nas tu nie pogoni, a najczęściej gdy rozbijemy swój namiot w pobliżu zabudowań, to możemy spodziewać się serdecznej wizyty tubylców wraz z poczęstunkiem.

    Gościnność Rumunów jest niezwykła i jest kolejnym istotnym powodem dlaczego warto odwiedzić ten kraj. Na całym świecie Rumunia kojarzona jest z zamkami oraz wampirami, jednak kraj ten oferuje przyjezdnym dużo więcej, dlatego warto zapuścić się głębiej, by naprawdę poznać ten kraj. Po pierwszej wizycie odczujecie niedosyt i na pewno będziecie chcieli tu wrócić.

    Oferujemy w pełni wyposażone samochody wyprawowe 4×4: namioty, sprzęt campingowy oraz całe niezbędne wyposażenie potrzebne do przepraw offroadowych. Poza wyjątkowymi miejscami gwarantujemy doskonałą atmosferę i świetną zabawę, której długo nie zapomnicie!

    PRZYGODA CZEKA NA CIEBIE!

    NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE I PUNKTY PROGRAMU:

    • off-roadowa jazda przez Rumunie
    • nocleg na termach w Sarospatak
    • zwiedzanie „wesołego cmentarza”
    • nocleg na urwisku nad Sapantą
    • nocleg nad górskim jeziorkiem Vinderel
    • przejazd kolejką parową „Mocanita” *
    • nocleg na campie „Ofroadventure SRL”
    • wjazd i podziwianie wodospadu Cailor
    • zwiedzanie starówki Kluż Napoki
    • nocleg na campie Colina
    • przejazd trasą Transalpina
    • przejazd trasa Transfogaraską
    • zwiedzanie ruin zamku Poienari
    • nocleg na campie „Dracula”
    • zwiedzanie zamku Bryn*
    • zwiedzanie ruin miasta Histrii
    • nocleg nad jeziorem Razim
    • zwiedzanie ruin zamku Heraklesa

    Program tej wyprawy oraz treść są wyłączną własnością Adventrue s.c. i są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zmiana czy też wykorzystywanie go bez zgody są zabronione.

    Prezentowane treści nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a mają jedynie charakter informacyjny. Organizator zastrzega sobie drobne zmiany w cenie, terminie i programie, wynikłe z dostępności miejsc hotelowych oraz harmonogramie lotów.

    Day 1
    DZIEŃ 1. WROCŁAW - TOKAJ

    Naszą trasę rozpoczniemy od przejazdu przez Słowację na Węgry. Dojedziemy w okolice Tokaju, gdzie wypada nasz pierwszy nocleg. Wieczorem czas na zwiedzanie Tokaju z przerwą na lampkę wina w słynnej piwnicy Rakoczego. Na kolację polecamy langosze z odrobiną węgierskiego wina. Noc spędzimy na campingu w Tokaju.

    Day 2
    DZIEŃ 2. TOKAJ-SAPANTA

    Po śniadaniu ruszamy bocznymi drogami przez Węgry. Po przekroczeniu granicy węgiersko-rumuńskiej miniemy Satu Mare, pierwsze rumuńskie miasto na naszej drodze. Udamy się w kierunku Sapanty. Zwiedzanie „wesołego cmentarza” i popołudniowa wizyta w miejscowej restauracji zaznajomią nas z miejscowymi zwyczajami. Na zakończenie dnia „wdrapiemy się” samochodami na najwyższe urwisko nad Sapantą, aby rozbić tam pierwszy obóz. Wieczorne ognisko z widokiem na przestrzeń liczącą dziesiątki kilometrów będzie wspaniałym zakończeniem dzisiejszego dnia.

    Day 3
    DZIEŃ 3. SAPANTA

    Znad Sapanty ruszymy przez Synod Maramurski do Barsany obejrzeć XVIII-wieczny kościół z barokowymi malowidłami, jeden ze słynnych drewnianych kościołów Marmureszu. Wysoki na 57 metrów robi ogromne wrażenie.Barsana oferuje cały kompleks drewnianych zabudowań, które warto obejrzeć. Po południu dotrzemy do campingu dla offroadowców gdzie spędzimy dzisiejszą noc. Wieczorem zapalimy ognisko. Chętni spróbują kulinarnych specjałów gospodarza, a mianowicie zapiekany chleb nadziewany mięsem. Polecamy ten przysmak wszystkim amatorom swojskiego jedzenia.

    Day 4
    DZIEŃ 4. MOCANITA

    Rano po śniadaniu ruszamy do Visea de Sus na nostalgiczną podróż kolejką parową. Dziś odpoczynek od aut, pójdzie gładko jak po szynach. Zostawimy samochody i przez parę godzin będziemy się relaksować w podróży Mocanitą czyli kolejką, która kiedyś służyła do zwózki drewna z tutejszych gór. Na końcu trasy zrobimy sobie piknik nad rzeką i lunch. Po wycieczce starodawnym pociągiem ruszymy w stronę przełęczy Prisloop. Nasz dzisiejszy nocleg to namiot na campingu w okolicach Borsy. Wieczorem obowiązkowo ognisko pod gwiaździstym niebem i offroadowe opowieści.

    Day 5
    DZIEŃ 5. CASCADA CAILOR

    Rankiem znów wsiądziemy do terenówek, pozwiedzamy okoliczne monastyry i udamy się na przełęcz Prislop (wjedziemy samochodami na górski szlak w okolice wodospadu Cailor. Cascada Cailor to najwyższy wodospad Rumunii. Wznosi się na 90 m. Krótki trekking nad wodospad pozwoli rozprostować nogi i cieszyć się widokiem spadającej wody. Potem ruszamy 190 km do Kluz Napoka na zwiedzanie zabytkowego centrum miasta i posiłek na starym mieście. Noc spędzimy na campingu Colina na peryferiach Kluż Napoki.

    Day 6
    DZIEŃ 6. TRANSALPINA (67C)

    Z Kluż Napoki ruszamy do Sebes. Tam rozpoczyna się trasa Transalpina, najwyższa trasa Rumunii. Będziemy wjeżdżać na 2145m. n.p.m. Zaczniemy z miejscowości Sebes, a zakończymy w Novaci. Trasa ma 100 km, ale przejazd nią zajmie nam kilka godzin. Z Novaci udamy się na szutrowe przejazdy trasą 66A i tam poszukamy dogodnego miejsca na camping i nocleg. Przy ognisku porozmawiamy sobie o tym jakie znaczenie mają dla Rumuni górskie drogi oraz sytuacji politycznej jaka przysłużyła się powstaniu tych dróg.

    Day 7
    DZIEŃ 7. TRASA TRANSFOGARASKA (7C)

    Rano przeskoczymy do Cartishoary, gdzie rozpoczniemy naszą przygodę z trasą Transfogaraską. To najsłynniejsza trasa Rumunii. Mamy ponad 90 km górskich serpentyn i wspinaczki. Cała Tranfogaraska trasa ma prawie 150 km długości. Z każdym kilometrem rośnie apetyt na kolejne zakręty i widoki. To druga najwyższa droga Rumunii (2034m.n.p.m.). Przecina góry Fogaraskie – najwyższe pasmo rumuńskich Karpat. Zatrzymamy się na zaporze (160m. wys) tworzącej jezioro Vidraru. Następnie chętni pokonają jakieś 1500 schodów, by wspiąć się do zamku Poienari należącego niegdyś do Włada Palownika pierwowzoru Drakuli. Na trasie Transfogaraskiej pokonamy 27 wiaduktów i 830 mostów, a także kilka tuneli, wraz z najdłuższym (884 m) przecinającym łańcuch górski. Droga powstała na polecenie Nicolae Ceausescu, w miejscu istniejących duktów leśnych. Miała znaczenie militarne, zapewniając szybki transport w przypadku inwazji sowieckiej. Wszystkie inne trasy wiodły dolinami rzek i łatwo można było je zablokować i zaatakować. Oficjalnie do jej budowy użyto tysiące ton dynamitu, a w trakcie budowy straciło tu życie 40 żołnierzy. Trasa funkcjonuje od 20 września 1974. Dzisiejszy nocleg spędzimy na campingu „Dracula”.

    Day 8
    DZIEŃ 8. BRAN

    Rano pierwsze dwie godziny zajmie nam dojazd do słynnego zamku Bran, a kolejne dwie godziny poświęcimy na jego zwiedzanie. Stamtąd jedziemy przez Dunaj w kierunku Morza Czarnego. Zmieni się również nasz górski krajobraz, zostawiamy za sobą góry i przenosimy się do stolicy Rumunii – Bukaresztu. Po zwiedzaniu miasta, nocleg na campingu na przedmieściach Bukaresztu.

    Day 9
    DZIEŃ 9. DUNAJ - MORZE CZARNE

    Dzisiaj dojedziemy do delty Dunaju, następnie dojedziemy do Morza Czarnego. Po południu rozbijemy namioty na dziko na plaży nudystów w miejscowości 2 Mai. Plaża wybrana nieprzypadkowo, jest na niej mniej ludzi, a z naszych namiotów do wody będzie tylko kilka kroków. Na kolacje obowiązkowo owoce morza w jednej z restauracji na plaży. Jest kilka godnych polecenia, ale my najbardziej lubimy Micul Golf i Acvaamarine. Wieczorem obejrzymy zachód słońca na plaży chłodząc stopy w słonej morskiej wodzie i popijając rumuńskie wino.

    Day 10
    DZIEŃ 10. 2MAI–KONSTANCJA-HISTRIA-JEZIORO RAZIM

    Ruszamy wybrzeżem do Konstancji. To duże miasto, ale warto odwiedzić choćby na chwilę jego najstarszą portową część. Plaże Konstancji robią wrażenie. Zobaczymy tu ogromny przemysł turystyczny odbiegający od spokoju, którym delektujemy się w Rumuni od wielu dni. Położona nieopodal Mamaya to prawdziwy kurort, posiadający nawet kolejkę linową wzdłuż plaży. Uciekając od zgiełku miasta pojedziemy do pradawnej osady o nazwie Histria. Zwiedzimy pozostałości greckich cywilizacji. Histria to najstarsze jak potwierdzają archeolodzy miasto na terytorium Rumunii. Powstanie szacuje się na rok 630 p.n.e. Następnie pojedziemy nad największe jezioro Rumunii-Razim. Tam rozbijemy namioty i zakończymy dzień przy ognisku.

    Day 11
    Dzień 11. DELTA DUNAJU

    Rozpoczniemy od zwiedzania twierdzy Enisala. Pięknie położona na wzgórzu ze wspaniałymi widokami na największe jezioro Rumunii – Razim. Zamek Heraclea pochodzi jeszcze z czasów Bizancjum z XIIIw. Miał za zadanie kontrolę żeglugi na wodach pobliskiej Delty Dunaju oraz zachodniej części Morza Czarnego. Nasz następny przystanek to stolica Delty Dunaju – Tulcea. To portowe miasto w malowniczym zakolu Dunaju. To ważny ośrodek przemysłowo turystyczny tej części Rumunii. Stąd właśnie wypływają statki wycieczkowe w Deltę Dunaju, rozpościerającą się na ponad 5 tysięcy kilometrów kwadratowych. Rzeka rozdziela się na tu wiele odnóg, które wśród jezior, bagnistych terenów, grobli oraz zalesionych wysp porośniętych sitowiem, uchodzi do Morza Czarnego. Jest to dom dla 300 gatunków ptaków i 160 gatunków ryb. Żyją tu ibisy , czaple, kormorany i flamingi. Jest tu stary, zabytkowy las dębowy (Padurea Latea) i największy na świecie obszar porostu trzciny. Po obiedzie w portowej dzielnicy zwiedzimy Rezerwat Biosfery Delty Dunaju. Nasz cel na dziś to Murighiol miasto położone najgłębiej w delcie, do którego można dojechać samochodem. Dalej jest tylko Sulina, do której dostać można się tylko drogą wodną. Dziś szybko wskoczymy do namiotów, dzięki komarom panującym w delcie. Późnym popołudniem ruszymy w rejs po kanałach i jeziorach Delty Dunaju. Popłyniemy kanałem Uzlina do jeziora Pojarnia. Wieczorem, o ile komary pozwolą, siądziemy do wspólnej kolacji przy ognisku.

    Day 12
    DZIEŃ 12. MURIGHIOL-FOKOSZANY

    Dzisiaj rozpoczynamy naszą drogę powrotną do domu. W zależności od ilości kilometrów jakie uda nam się przejechać wybierzemy miejsce na nocleg. W zależności od tego jak przebiegnie podróż dzisiejszego dnia miejsce noclegowe może ulec zmianie na dziki camping

    Day 13
    DZIEŃ 13. RUMUNIA - WĘGRY

    Dzisiaj już cały dzień w drodze w miarę możliwości przejedziemy przez Rumunię, do dobrze nam już znanej Sapanty. Jeżeli czas pozwoli spróbujemy przekroczyć granicę i spać po węgierskiej stronie. To nasz ostatni nocleg poza granicami Polski. Jutro zakończymy naszą przygodę i rozjedziemy się do domów.

    Day 14
    DZIEŃ 14. SAPANTA-POLSKA

    Bezpieczny powrót do domu.

    CENA ZAWIERA:

    • Wynajem aut terenowych – Land Rover Discovery z pełnym ekwipunkiem campingowy
    • Prowadzenie grupy przez przewodnika z Polski
    • Koszty przekraczania granic
    • Koszty noclegów na campingach
    • Nocleg na termach w Sarospatak wraz ze wstępem na termy
    • Wjazd i podziwianie wodospadu Cailor
    • Zwiedzanie starówki Kluż Napoki
    • Przejazd trasą Transalpina
    • Przejazd trasa Transfogaraską
    • Zwiedzanie ruin zamku Poienari
    • Zwiedzanie ruin miasta Histria
    • Zwiedzanie ruin zamku Heraklesa
    • Ubezpieczenie: 20 000 EUR, KR 5000 EUR, NNW 20 000 PLN
    • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

    CENA NIE ZAWIERA:

    • Kaucji (500zł) na poczet zgubienia sprzętu, szkód w wynajmowanym samochodzie lub sprzęcie (kaucja jest w 100% zwrotna w przypadku niestwierdzenia szkód w pojeździe)
    • Paliwa i opłat drogowych (zawsze mieścimy się w 700 zł na osobę)
    • Wyżywienia
    • Atrakcji dodatkowych z * ujęte w programie (wynajem motorówki na Delcie Dunaju - ok. 100 PLN/os; przejazd kolejką parową „Mocanita” - ok. 70 PLN; zwiedzanie zamku Bran - ok. 50 PLN; przejazd kolejką linową nad wybrzeżem w Mamaya - Constantia - ok. 20 PLN)

    Trip Facts

    • samochody wyprawowe 4x4
    • 7 - 11 osób
    • 4.08.2024 - 17.08.2024
    • 4700 PLN
    • 5
    en_US